Aston Villa vs Chelsea
27.04.2024, 21:00

Rekord Petra Cecha pobity

dodał: admin 28.01.2009 05:32 źródło: inne
Nic nie trwa wiecznie... Wczoraj rekord nie puszczonej bramki należący do Petra Cecha z sezonu 2004/2005 wynoszący 1025 minut, został pobity przez goalkeepera Manchesteru United - Edwina van der Sara.

Przed meczem z West Bromwich Albion Manchester United nie stracił bramki w ostatnich dziesięciu meczach ligowych,a tym samym van der Sar wyśrubował własny rekord 942 minuty bez puszczonego gola.
Wczoraj dołożył do tego kolejne 90 minut w jednostronnym spotkaniu, w którym Czerwone Diabły pokonały ekipę WBA aż 5:0.

Ostatni gol, do którego dopuścili obrońcy Manchesteru United w lidze, padł w meczu z Arsenalem na Emirates Stadium - 8 listopada 2008 roku. Wtedy to w 48. minucie meczu Samir Nasri strzelił drugiego gola dla "Kanonierów", a Czerwone Diabły ostatecznie przegrały 1:2.

Nie jestem zaskoczony, że Van der Sar jest na granicy złamania rekordu Petra, ponieważ gra w dobrym zespole. Jeśli to mu się uda, będzie to dla niego wielkie osiągnięcie - powiedział jeszcze przed wczorajszym meczem asystent trenera Chelsea Ray Wilkins.

Przed holenderskim bramkarzem stoi szansa wyśrubowania swojego osiągnięcia w kolejnych spotkaniach.
W jego zasięgu jest możliwość złamania innych rekordów: 1103 minuty na angielskich boiskach niepokonany był legendarny golkiper Reading Steve Death, który w sezonie 1978/79 zachował 26 czystych kont, z tego 11 z rzędu (angielski rekord).
Z kolei 1196 minut bez puszczonego gola bronił Chris Woods z Glasgow Rangers w sezonie 1988/89 i tym samym ustanowił do dzisiaj niepobity rekord w brytyjskim futbolu.

Światowy rekord należy natomiast do Hiszpana Abela Resino, który grając dla Atlético Madrid w sezonie 1990/91 nie dał się pokonać przez 1275 minut.